W aktualnej sytuacji kryzysowej związanej z pandemią COVID-19 terapia online jest jedyną rekomendowaną formą wsparcia przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Ustalanie sesji tel. + 48 606 950 855
Terapia online skierowana jest

DLA OSÓB KTÓRE M.IN.:

 • Nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu ze specjalistą.

 • Są osobami niepełnosprawnymi z ograniczeniem w zakresie samodzielnego poruszania się,

 • Osoby przewlekle chorujące z ograniczeniem w zakresie poruszania się.

 • Dla osób, które często podróżują, przebywają na stałe lub czasowo za granicą.

Przebieg terapii online, podobnie jak w przypadku klasycznej formy spotkań z psychoterapeutą, jest indywidualnie dostosowany do potrzeb pacjenta po uprzednim diagnozowaniu przez specjalistę.

Sesje terapeutyczne odbywają się za pośrednictwem Internetu poprzez ustalony komunikator.

Dla osób korzystających dotychczas z bezpośredniej form kontaktu z psychoterapii jest to duża zmiana, jednakże w niektórych okolicznościach jedyna możliwość kontynuowania terapii. Ważne jest ustalenie - rodzaju komunikatora, częstotliwości kontaktu, punktualności, zasady odwoływania sesji oraz płatności.

Zalecamy aplikacje i platformy online zapewniające szyfrowanie danych metodą end-to-end encryption np. SIGNAL, TREEMA. Zwłaszcza, kiedy jest to początek terapii i wiele wrażliwych danych przekazujemy psychoterapeucie podczas sesji.

Początek sesji online może być trudny, możemy o tym porozmawiać z psychoterapeutą. Czasami trochę czasu potrzeba by odnaleźć się w nowej formie kontaktu oraz dostrzec, iż ta forma może również stanowić wsparcie zwłaszcza w sytuacji kryzysowej.

W psychoterapii niezwykle ważne jest by doświadczać możliwości skupienia się na sobie, swoich myślach i przeżyciach. Dlatego ważne jest zadbanie o miejsce oraz czas prowadzonej sesji. Ważne by zadbać również o sprzęt i zasięg. Warto przemyśleć te kwestie po to by sesja nie była zakłócana.

Podczas pierwszych konsultacji /do 3 sesji/ terapeuta powinien wykluczyć wszystkie okoliczności które wykluczają możliwość takiego wsparcia np. nawracające myśli samobójcze, stany psychotyczne, silne uzależnienie od substancji psychoaktywnych oraz inne. Wówczas motywujemy do podjęcia leczenia w innej formie.

Płatności dokonywane są poprzez konto internetowe. Wpłata jest potwierdzeniem rezerwacji terminu specjalisty. Ważne, aby w tytule przelewu podać termin spotkania oraz nazwisko.
W jaki sposób przygotować się do

SESJI ONLINE

 • Zadbaj o komfort prowadzonej psychoterapii – przestrzeń umożliwiającą swobodną rozmowę. Pamiętaj o zamknięciu drzwi do pokoju w którym będzie prowadzona sesja. Ważne jest też porozmawianie z najbliższymi, by nie przeszkadzali w tym czasie. Zachowanie takich warunków ma duże znaczenie dla jakości prowadzonej psychoterapii.

 • Zapewnij sobie optymalny komfort pracy. Najlepsze jest wygodne, ale nie zbyt wygodne, krzesło lub miejsce w domu przeznaczone do pracy. Unikaj leżenia w łóżku czy na kanapie bądź siedzenia na podłodze czy chodzenia w trakcie rozmowy. Postaraj się, by Twoja pozycja była jak najbardziej zbliżona do tej w jakiej zwykle jesteś podczas sesji.

 • Połóż obok pudełko chusteczek oraz, ewentualnie, postaw szklankę wody.

 • Ubierz się tak jak na sesję w gabinecie – lub w podobny sposób.

  • Wyłącz lub zawieś wszelkie urządzenia elektroniczne poza tym, z którego korzystasz, by odbyć sesję. Zawieś lub zamknij na nim wszelkie programy, które mogłyby zakłócić rozmowę podczas terapii lub odwrócić Twoją uwagę od niej. Jeśli sesja odbywa się w trybie audio, wyłącz ekran urządzenia.

  • Postaraj się zapewnić sobie 15 minut przed sesją i po niej na chwilę refleksji, spacer, proste ćwiczenia rozciągające. Nie rozpoczynaj sesji bezpośrednio po innych absorbujących aktywnościach, odłóż je również na chwilę po sesji.

  • Miejsce jest ważne. Postaraj się najbardziej jak to możliwe, by sesje odbywały się zawsze w tym samym pomieszczeniu. Rozmawiaj z terapeutą o tym jak się czujesz w związku ze zmiana trybu waszej pracy.

  Zaadaptowano z publikacji: Russell, G. I. & Essig, T. (2019). "Bodies and screen relations: moving treatment from wishful thinking to informed decision-making." In Govrin, A., & Mills, J. (eds.) Innovations in Psychoanalysis: Originality, Development, Progress. Routledge, London..